Barwy porfiru

Szeroka i wyraźna różnorodność kolorów obecnych w skale pochodzącej z różnych kopalni uniemożliwia dokładne określenie i dobre zdefiniownie koloru porfiru. Na porfirze o powierzchni naturalnej, ilustrują się różne odcienie mieszaniny szarości z grupy kolorów szarych. W grupie kolorów czerwonych , na porfirze o powirzchni naturalnej, można dokonać dodatkowej klasyfikacji w zależności od intensywności natężenia czerwieni i powierzchniowych ziarnistości.
Także na porfirze o powierzchni obrobionej kolor nigdy nie jest jednolity. Charakteryzuje się w większości przypadków dominacją odcieni szarego i brązowego. W tym wypadku można wyodrębnić dwa ròżne odcienie kolorów, ktòre można przypisać do dwóch rodzin szarości: szary Stardust Grey® (szary) i Stardust® Brązowo-Szary.
Kolor A
Kolor A
SZARY MIESZANY (A)

Szary mieszany nigdy nie  jednolity. Ma odcień z przewagą szarego, szaro-fioletowego i jasnobrązowego. Intesywność chromatyzmu zmienia się oczywiście w zależności od pochodzenia skały. Porfir z Patagonii (Argentyna), ma kolorystykę w podkładzie szarą cechującą się punktowaniem czerwono-białawym, podczas gdy różnorodność porfiru z Trento (Włochy) charakteryzuje się zawsze kolorem podstawowym szarym z nakrapianiem i cętkowaniem czerwieni i czerni.
Kolor B
Kolor B
CZERWONY MIESZANY (B)

Odcieniami dominującymi są czerwień, róż, jasnoczerwony i ciemna ochra. Punktowania, które odznaczają sie z głębi kamienia są koloru czerwonego, białawego, a także ciemnoszarego. Niekiedy obecne są także plamki koloru rdzy, które miejscowo zakłócają dominujący odcień. Do tej kategorii zaliczają się porfir mieszany z Patagonii i wszystki kawałki wielokolorowe gdzie przeważa czerwony u których powierzchnia naturalna jest lekko chropowata.
Kolor C
Kolor C
CZERWONO-BRĄZOWY (C)

Porfir czerwono-brązowy  charakteryzuje odcień intensywny czerwony, ciemny brąz, intensywny fiolet oraz rdzawy z kropkowaniem, niektóre barwy określone są przez kryształy transparentne(bezbarwne), inne przez kryształy o kolorze białym z prześwitujacym różowym i ciemnobrązowym. Powierzchnia naturalna jest nieznacznie chropowata i cechuje się mikroporowatością od 1 do 2 milimetròw.
Kolor D
Kolor D
WYSZUKANA CZERWIEŃ (D) (H)

Odcieniami dominującymi są czerwień purpurowa i czerwień rubinowa. Kropkowania, które odznaczają się na podstawowym kolorze są białe i koloru ciemniejszej czerwieni. Do tej kategorii zalicza się porfir z Meksyku. W porfirach tych powierzchnia naturalna chropowata może zawierać mikroporyowatości, ktòre mają rozmiary od paru milimetròw do kilku (1-2) centymetròw.
Kolor F
Kolor F
STARDUST GREY® (F)

Kolor szary Stardust Grey® charakteryzuje się odcieniem wyłącznie szarym. Widoczne są również plamienia popielatego i kropkowanie w kolorze czerwonym. Wygląd chromatyzmu stłumiony jest przez płomieniowanie ale uwydatniony przez polerowanie. Właściwości techniczne i chromatyczne tego produktu czynią go odpowiednim zarówno do zastosowania we wnętrzach jak i na zewnątrz.
Kolor G
Kolor G
STARDUST® BRĄZOWO-SZARY (G)

W różnorodności brązowo-szarego przeważa odcień jasnobrązowy, niekiedy mieszany także z tendencją do szarego. Wygląd chromatyzmu jest przytłumiony przez płomieniowanie a uwydatniony przez polerowanie. Włściwości techniczne i chromatyczne tego produktu jednolite z kolorem (F) 
 
Akropol 2009-2010. Wszystkie prawa zastrzeżone.
realizacja: ideo